Okos város
Az utóbbi években divatossá vált az a fogalom, hogy okos város. Minden magára valamit adó városfejlesztési koncepció, nemzetközi konferencia vagy tudományos szakirodalom, ami a városok jövőjével foglalkozik megemlíti az okos város fogalmat. A Liszaboni szerződésnek köszönhetően az EU is azt szorgalmazza, hogy a tagállamoknak legyen az európai városokkal kapcsolatos okos város víziója. Bár a jövő városai kinézetre igen nagy valószínűséggel nem fognak különbözni a mai városokétól, amiben mégis mások lesznek, azok a városokban működő rendszerek és szolgáltatásoknak a működése.
"Az innováció az emberek között történik. Minél jobban bevonódnak emberek a különböző témákba, minél nyitottabbak a különböző szintek egymásra, annál gyakoribb a szikra, és annál jobb innováció születik. Nem kell mást tenni, mint kitárni a kapukat, és teret adni az embereknek."
Chris Anderson
Okos város videó
Egy felmérés szerint 2050-ben az egész világon élő emberek 70%-a városban fog élni! Ez megnövekedett terhet jelent a városok működésére nézve! Olyan feladatok újragondolását szorgalmazza, mint a közlekedési forgalom irányítás vagy a biztonság, egészséggel kapcsolatos kérdések.
Új technológiára van szükség, az IoT vagy a dolgok internete és a mesterséges intelligencia kutatásoknak köszönhetően jött létre a SMART CITY vagy az okos város koncepciója.
Mi is az okos város?
Az okos város a városok dinamikus növekedésére adott válasz, egészen pontosan arra a kérdésre, hogy hogyan maradhatnak élhetőek és működőképesek a városok rohamos növekedésük után is. Az okos város tulajdonképpen nem más, mint olyan digitális, infokommunikációs rendszerek bevezetése a város életébe, amelyek komplex, összetett problémákra adják meg az egyszerűen használható és működő megoldásokat a városlakók számára.
2008-ban a Föld teljes lakosságának ötven százaléka, azaz 3,3 milliárd ember városban élt. A szakértők úgy vélik, hogy 2030-ra ez a szám 5 milliárdra emelkedik. Az ENSZ úgy számol, hogy 2050-re vagyis a XXI. század felén, már a Föld teljes lakosságának 66%-a él városban. Ez a szám abban az esetben igazán megdöbbentő, hogy ha feltüntetjük azt az adatot is, hogy 1950-ben a városlakok arányszáma 30%-körül mozgott. Az ENSZ szerint 2030-ban 41 olyan hatalmas megacity lesz a Földön, amelyeknek lakói meghaladja a 10 millió főt.
Az okos város koncepciói a város működésének hatékonyságára, a szolgáltatások könnyebb elérhetőségére, a városlakók életminőségének javítására és az életszínvonal emelésére keresik a válaszokat. Az okos világítás lényege például az, hogy a lámpatesthez társított érzékelő, az aktuális fényviszonyoknak megfelelően szabályozzák a fényerőt vagy éppen egy mozgásérzékelő működteti a lámpa ki illetve be kapcsolását. Az okos parkolás a vezetőknek segít megtalálni azt, hogy hol található üres parkolóhely.
Élj a jövőben! Tedd az otthonodat okos otthonná!
Amíg az okos város építésében várnod kell a közösségi döntéshozatalra, addig az csak rajtad múlik, hogy az otthonodat okos otthonná teszed-e? Már elérhető, hozzáférhető áron megteheted, amivel nem csak biztonságosabbá, kényelmesebbé és költséghatékonyabbá teheted, de nagy mértékben meg is növelheted ingatlanod értékét, hiszen egy okos otthont sokkal nagyobb áron tudsz esetleg eladni vagy bérbe adni.
Hogyan tudsz a lakásodból okos otthont alakítani?
1. lépés
Helyszíni felmérés vagy egy tervezőasztal melletti megbeszélés során felmérjük az igényeket.
2. lépés
6 munkanapon belül eljuttatjuk a kész ajánlatot.
3. lépés
Ha elfogadta az ajánlatot, az együttműködést szerződésben rögzítjük.
4. lépés
Az előre egyeztetett időpontokban a rendszer kialakításán és telepítésén dolgozunk.
5. lépés
A rendszert programozással keltjük életre, ez az utolsó és igen látványos része a fejlesztésnek. Itt történik a rendszer megtanítása, de a beállítások a későbbiek folyamán megváltoztathatóak, amelyekben szakemberek állnak segítésére.
Immonova
Miért jó az okosház?
AZ OKOS OTTHONOK OTTHONA
KATTINTS IDE ÉS
TEDD OTTHONODAT OKOS OTTHONNÁ!